Umjetnost pod povećalom ide Naprej!

Vrijeme je za novo izdanje Umjetnosti pod povećalom! Ova, nova rubrika na internetskoj stranici Muzeja grada Trogira u kojoj čitatelji i gledatelji mogu detaljnije, izbliza, upoznati pojedine predmete iz muzejskih zbirki u fokus stavlja – fotografiju. Predstavljanje umjetnine fotografijom – zumiranje određene umjetnine koliko god to tehničke mogućnosti dopuštaju –  omogućava promatranje djela iz nove perspektive, pritom upoznavajući promatrača s, na prvi pogled, nevidljivim motivima slika i skulptura. Započeta u travnju, u svibnju Umjetnost pod povećalom ide Naprej, jer upravo je to dio imena današnje zumirane umjetnine. Koje zanimljive detalje skriva otkrijte u nastavku i OVDJE!

 

 

Slika Jedrenjak Naprej, upisana u Inventarnu knjigu Muzeja grada Trogira pod brojem MGT-104, djelo je Bartula Ivankovića. Ova umjetnina, nastala u 19. stoljeću na platnu, dio je Zbirke novovjekovne kulturne povijesti Muzeja grada Trogira, a nalazi se izložena u stalnom postavu koji se za posjetitelje otvara 1. lipnja! (Radno vrijeme provjerite OVDJE).

 

Na slici visine 57,8 i širine 83 cm prikazan je jedrenjak s pet članova posade, natovaren bačvama:

 

Na valovitom moru pored jedrenjaka nalazi se manja lađa u kojoj se nalazi pet ljudi s crvenkapama na glavama.

Izuzetno je interesantno  (i na prvi pogled zasigurno nevidljivo!) što su jedrenjak i lađa prikazani u plovidbi Trogirskim zaljevom: na lijevoj strani slike prikazani su Seget Donji i obližnja crkva Gospe od Konacvina (Rođenja Blažene Djevice Marije), …

… a na desnoj panorama Trogira – počevši od Marmontovog glorijeta, preko tvrđave Kamerlengo, zvonika i crkvi sv. Mihovila, sv. Dominika, katedrale sv. Lovre do čiovskog mosta i brodova privezanih u luci.

Ispred prikaza Trogira u prednjem planu u moru pluta bačva. Na samoj slici, dolje po sredini, nalazi se natpis “Pielago Naprej Cap. Antonio Pivcevich”, a ime jedrenjaka napisano je i na jednoj od zastava koje vijore s jarbola. Osim trokrake trobojnice s natpisom “Naprej” pisanim unatrag, na slici su prikazane još četiri zastave – trgovačka pomorska zastava Austro-Ugarske na samom jedrenjaku, uz trokraku crveno – bijelo – plavu trobojnicu, dok na tvrđavi Kamerlengo i jedrenjaku usidrenom u luci vijore crveno – bijelo – crvene zastave.

 

Bartul Ivanković bio je samouki slikar koji je, stvarajući u razdoblju od 1850. do 1898. godine, stvorio opus od čak 400 slika jedrenjaka i parobroda! Njih četiri čuvaju se izložene u Muzeju grada Trogira: Federico, Vođa, Naprej i Federiko. Bartul Ivanković završio je nautičku školu, a potom je jedno vrijeme bio časnik trgovačke mornarice. Bio je vrsni poznavatelj brodova 19. stoljeća, slikajući ih vjerno, pridajući pozornost svakom, pa i najsitnijem detalju. Njegove su slike naručivali pomorci i brodovlasnici koji su uz navedene brodove bili vezani, bilo zbog uspomena na plovidbu ili zbog brodovlasništva.

 

Što kažete na drugi nastavak naše Umjetnosti pod povećalom? Javite nam koji povećani dio slike jedrenjaka Naprej vam je najinteresantniji… Jeste li možda primjetili neki detalj kojeg nismo spomenuli? Pišite nam na  Facebooku ili ispod još detaljnijih fotografija koje možete razgledati na instagramu @trogirmuseum.

 

Propustili ste prvi nastavak? Nadoknadite propušteno na POVEZNICI.

 

Izvori informacija i literatura: Muzej grada Trogira – baza podataka M++: Zbirka novovjekovne kulturne povijesti, voditeljica dr. sc. Fani Celio Cega; Naše more hrvatsko – katalog izložbe Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture, Split 1993.; Bulić, Goran: Konzervatorsko-restauratorski radovi na slikama Bartula Ivankovića iz fundusa Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja u Rijeci, Godišnjak zaštite spomenika kulture Hrvatske, 2009. | Priprema i fotografije: Maja Maljković Zelalija, svibanj 2022.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *